search
top

Cukrzyca w Polsce

Cukrzyca zalicza się do chorób cywilizacyjnych, co oznacza, że jest to schorzenie powszechne. Choroba zalicza się do przewlekłych. Chorzy przez całe życie muszą zażywać odpowiednie leki, w zależności od rodzaju choroby. Po wykryciu choroby, pacjenci zazwyczaj mają trudności ze zmianą swojego stylu życia. Konieczny jest wówczas zakup specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu można kontrolować poziom glukozy we krwi. Ponadto diabetycy muszą zmienić swój dotychczasowy jadłospis. Dieta diabetyka powstaje bowiem w oparciu o indeks glikemiczny.

Wszelką pomoc, zarówno prawną, finansową, jak i zdrowotną, diabetycy mogą uzyskać w odpowiedniej organizacji pacjenckiej. Tego typu organizacje zazwyczaj dążą do wprowadzenia zmian w prawie, dzięki któremu diabetycy będą mieli łatwiejszy dostęp do leczenia, a nawet rehabilitacji. Jednym z ważniejszych celów organizacji jest edukacja społeczeństwa. Polega ona przede wszystkim na informowaniu o skutkach i powikłaniach cukrzycy. Ponadto upowszechniane są wszelkie działania profilaktyczne, które zapobiegają rozwojowi tej choroby.

Edukacja odbywa się poprzez np. wydawanie ulotek, broszurek czy książek, w których zawarte są wszelkie informacje, dotyczące cukrzycy. Równie istotne jest organizowanie konferencji, w której biorą udział osoby zainteresowane oraz specjaliści, jak np. diabetolodzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top